No mutta. Eilinen on historiaa, kuten myös viikonlopun Vaikuttajaristeily Turusta Tukholmaan uudistuneella Silja Linen Baltic Princess -laivalla. Toisin kuin eilinen ilta, siitä on ihan mielettömän mukavat muistot <3 Risteily kestää vain 23 tuntia eli käy vaan hetken parkissa Ahvenanmaan ja Tukholman satamassa, ottaa sieltä risteilijät kyytiin ja taas matka jatkuu kohden Turkua.
Odotin todellakin kyseistä risteilyä, koska matkustaminen laivalla on nykyään oikeastaan paljon coolimpaa kuin vaikkapa lentokoneella matkustaminen. Tai ainakin paljon harvinaisempaa. Odotin risteilyä tietysti myös sen tähden, että näen paljon tuttuja ja kerrankin niin, ettei kaikilla ole mahdoton kiire takaisin omiin ympyröihinsä. Mahtavaa olla ihmisten kanssa ilman jatkuvaa kiireen tuntua - se on jo itsessään hyvä syy lähteä vaikka kaveriporukalla risteilemään.
Ainakin minulle risteily merkitsee ennenkaikkea hyvää ruokaa ja sen tähden kameran kuvasaldokin on kovin ruokapainotteista, heh. Risteily merkitsee myös kosmetiikkaostoksia (tai ainakin siellä pitää viettää tolkuttomasti aikaa, vaikka ei välttämättä mitään tarvitsisikaan) ja toki myös kasapäin karkkia pitää kantaa kotiin tuliaisina. Hyvä ohjelma tai esiintyjä on aina tietysti bonusta, vaikka en koskaan olekaan lähtenyt merelle sen tähden. Siinäpä ne tekijät, jotka saavat minut astelemaan laivaan sen sijaan, että kutsuisin kavereita vaikka kylään tai että menisimme heidän kanssaan istumaan iltaa jonnekin "paikallaan pysyvään".
Viikonloppuna tunnelma Silja Linen Baltic Princess -laivalla oli ihanan rauhallinen, vaikka ihmisiä oli kyydissä ihan mukavasti. Ikäjakaumakin oli yllättävän laaja, vaikka ajattelin etukäteen, että laiva olisi lastattu iäkkäämmillä merenkulkijoilla. Vaan eipä ollut. Kun illalla Scandinavian Hunks -herrat astuivat lavalle heiluttelemaan pepandeerustaan, oli yleisö yllättävän nuorta. Ainakin eturivin tyttöjen perusteella.
Ruokapuolen antimista pääsin nauttimaan laivan "sydämessä" eli Grande Buffetissa. Sinne itse asiassa rynnittiin välittömästi, kun laiva irtosi satamasta (vai olikohan se jopa ennen sitä..) Voi halleluuja sitä herkkujen määrää - oli antipasto-tori, vihannestori, kalatori, jälkkäritori, viinitori, jätskiautomaatti ja vaikka mitä! Voikohan kukaan ihminen maan päällä poistua sieltä ilman ähkyä - onkohan sellainen edes teoriassa mahdollista?
Aamupalaa puolestaan nautimme brunssin muodossa Happy Lobsterissa, jossa hintaan kuului samppanjasta lähtien niin paljon herkkuja, että ihminen suorastaan sekoaa niistä. Oli smoothieta, jugurttia, mysliä, marjoja, hedelmiä, leipiä, croissantteja, lämmintä lautasta ja vaikka mitä. Ja lopputuloksena matkan toinen ähky. Matka viimeisteltiin vielä italialaisessa Tavoláta -ravintolassa hetki ennen Turkuun saapumista.
Kosmetiikkatarjontakin oli kyllä taxfree -myymälässä vertaansa vailla! Ja hinnat on kuulemma vähintään 20% edullisempia kuin maissa. Itse ostin Shiseidon huulipunan (koska kaikki huulipunat oli extra 25% alennuksessa eikä huulipunia voi olla koskaan liikaa) ja sen lisäksi vietin puolipäivärahaan oikeuttavan ajanjakson verran Rituals -tuotemerkin hyllyillä. Olen tyystin hullaantunut heidän suihkugeeliin, body misteihin ja huonetuoksuihin, jotka tuoksuu niin puhtaalle ja raikkaalle - paras tuoksu, mitä tiedän! Ja niistä ne kassit lopulta täyttyi.
Siinäpä se lyhykäisyydessään eli siirrytään pidemmittä jorinoitta ruokapainotteisten kuvien pariin.
Aurinkoa hei teillekin pyhien seutuun - toivottavasti näemme pian taas <3

^ Grande Puffetin tarjontaa






^Grande Puffetin kokit ylistivät erityisesti heidän itsensä tekemää punaviini- ja sienikastiketta ja kyllä ne kuulkaas maistuivatkin hyvältä!


^Happy Lobsterissa alkoi brunssitarjoilu tasan kello 11. Voi jösses, mikä tarjonta! Ja arvatkaa, oltiinko me rivassa kiinni jo ennen yhtätoista :)








^Pääsimme myös kurkistamaan komentosillan tunnelmia ja kuulemaan laivan kapteenin, linjaluotsin ja 1. perämiehen työnjakoa. Aikamoinen nappulaviidakkohan heidän työhuoneensa oli, vähän erilainen kuin Kippari Kallella aikanaan.



^Matkaseurana ihanan hurmaavat Arja ja Tuula, ihan parasta seuraa! Arja tunnetaan blogimaailmassa paremmin Lady Of The Mess -blogistaan ja Tuula (kuvassa alla) Tuula´s Life -blogistaan

^Tässä vielä yhteiskuva Tuulankin kanssa <3

Seuraa blogiani:
Oli kyllä huikea reissu ja tällaiselle Turun seudulla asuvallekin tuo saaristo on aina elämys. Ja itse paatti - sekin oli muuttunut sitten viime näkymän aika tavalla.
VastaaPoistaKiitos myös seurasta - oli hienoa nähdä ja saada jutella kunnolla <3
Hyvää pyhäistä viikonloppua myös sinulle - ja apua: nuo ruokakuvat tuovat kyllä veden kielelle;)
Oli tosi mukavaa jutustella ja parantaa maailmaa, kun kerrankin ei ollut kiire minnekään <3 Ja hei, mulla itsellänikin tulee vesi kielelle, kun katselen näitä.. Pitänee lähteä uudemman kerran, ei kai auta muu :)
PoistaNam, hyviä ruokakuvia:) Sinäpä sen tuossa tekstin alussa sanoit, että laivamatkailu on cool eikä siellä ole kiire minnekään. Kuten tiedät lentäminen ei ole juttuni, joten risteilen usein. Laivalla ei tosiaan ole kiire, voi käydä rauhassa kaupassa sata kertaa, syödä rauhassa, seurata ohjelmaa (Hgin linjalla myös promenadella) ja ihmisiä, laittautua rauhassa hytissä jne jne. Joku joskus kysyi, että mitä siellä sitten tekee? Voi hyvä ihme, ilta ei usein riitä kaikkeen. Risteily olisikin oikein hyvä paikka, jonne miljoonakiireiset ihmiset ruuvata! Sieltä et pääse minnekään ja pelaat niillä pelimerkeillä, joita laivalla on.
VastaaPoistaT. Maija
Tuo on Maija niin totta, joka sana <3 Minäkin olen löytänyt risteilyt vasta tässä hiljattain, kun olen päässyt käymään myös maailman valtamerten aluksilla - ihan paras tapa lomailla!
PoistaOli upea reissu! Kauniit ruokakuvasi tuovat veden kielelle. Kyllä minä mielelläni taas pistelisin poskeeni noita laivan annoksia. Ja kiitos vinkeistä kauneudenhoidon saralta.
VastaaPoistaKiitän myös kivasta seurasta. Oli ilo tutustua sinuun paremmin.
Aurinkoa ja iloa kevääseen! Hyvää helatorstaita!
Kiitos myös seurasta, oli kyllä mukava reissu <3 Kunhan tulet tänne Helsinkiin, niin pistähän viestiä!
PoistaHei onpa ollut mukava ja herkkupainotteinen reissu! Juttu sai aikaan sen, mikä oli tarkoituskin eli aloin miettimään että olisipa mukava tehdäkin laivareissu pitkästä aikaa!
VastaaPoistaAurinkoista viikonloppua sinne!
Moikka Maarit :) Tuossa just Arjallekin totesin, että tulee itsellenikin vesi kielelle kun katselen näitä kuvia ja muistelen matkaa! Melkoinen makumatka, ei voi muuta sanoa. Kesällä on ihan pakko päästä käymään laivalla sekä Tukholmassa että Tallinnassa - se ollaan jo päätetty, jee :) Aurinkoista viikkoa Maarit <3
PoistaIhania kuvia ja se Baltic Princessin brunssi on vaan ihan mieletön <3
VastaaPoistaMoikka Tiia <3 Totta, ei auta kuin lähteä uudelleen - ihan pelkästään vaikka ruoan tähden :)
PoistaVoi ihana mitä herkkukuvia ja ihana nähdä tuttuja naamoja kuvissa myös <3
VastaaPoistaAurinkoista viikonloppua!
Voi että olispa ollut mahtavaa saada Sinutkin Satu reissuun mukaan <3
Poista