Kaupunkiasu

26.11.2016

En tiedä, milloin tämä vastoinkäymisten putki oikein päättyy.. Tuntuu, että oikein mikään ei ole mennyt niinkuin pitäisi ja viimeisimpänä (ja todellakin vähäisimpänä) tämän asun kuvausten kanssa. Vasta kuvauspaikalla, huomasin, että housujen lahkeista toinen oli repeytynyt niin, että lahkeen suu ammotti avoinna. Todella noloa ja niin super epäsiistiä! Miten ihmeessä en ollut noteerannut sitä aikaisemmin!?

Hävitin kuvat tietysti samantien, koska en pystynyt edes itse niitä katsomaan ja kuvasaalis jäi siten todella laihaksi. Pahoittelut siitä! Mutta päivänvalon aikaan on isoja haasteita päästä ulkosalle, joten nämä pari reppanaa kuvaa saa nyt valitettavasti kelvata tämän muuten niin kivan asun esittelyyn.

Olen vasta ihan viimeaikoina löytänyt culottes -housut oikein todenteolla omaan arkeen sopiviksi ja varsinkin nämä Benettonin liituraidalliset versiot oli kuin tehty meikäläiselle. Ainoa tosiaan, että ne piti samantien korjata heikosti ommeltujen lahkeen suiden tähden, mutta muuten oikein mainiot.

Culottes -housujen kanssa pitääkin yläosa valita asuun sopivaksi, koska kokonaisuudesta tulee helposti sellainen telttamainen fiilis, jos yläosa on vääränlainen. Valkoinen, hyvin laskeutuva kauluspaita on aina hyvä valinta, mutta itse olen ihastunut tähän poolopaita ja bomber -takki yhdistelmään.

Myös kenkien valinta vajaamittaisten housujen parina aiheuttaa ainakin minulle jonkinmoista päänvaivaa, kun kesäkenkien aika on kertakaikkisen ohi. En tykkää itse siitä, että nilkkuri ei peity kokonaan housujen alle, joten kengän täytyy olla varreltaan riittävän korkea.

Asusta ei nyt sen enempää ja harmittaa ihan vietävästi, että kuvia ei ole tämän enempää tarjolla.. Täytyykin alkaa samantien ompeluhommiin, jotta tällaista ei tapahtuisi enää!

Illalla on taas cheerleading -juttuja tiedossa, kun menemme juniorin seuran joulujuhliin. Huikeita esityksiä ja superlahjakkaita urheilijoita on jotenkin niin vangitsevaa katsella (ja haaveilla, että itsekin osaisi, heh) Kotihommiakin pitäisi tehdä taas oikein urakalla, ne kun ei ikinä lopu. Instagramin Oma tarinasi -osioon päivittelen varmaankin kuulumisia pitkin viikonloppua eli jos meikäläisen hyörintä kiinnostaa, niin sinne vaan!

Eipä siis muuta kuin oikein mukavaa viikonloppua teille <3
Business Woman
Trousers: Benetton (check these!)
Bomber jacket: Bershka (similar here)
Boots: Mango
Turtleneck: Marco Polo (check here)
Bag: Chanel
Not my day..
Seuraa blogiani:

3 kommenttia:

 1. Hyvän näköiset housut! Tuo lahkeen suun ratkeaminen on tosi ärsyttävää, kun se tapahtuu esim. kesken työpäivän. Kerran jouduin kiinnittämään revenneen käänteen teipillä, kun en ehtinyt käydä kotona vaihtamassa housuja ennen asiakaspalaveria. Hyvin pysyi teippi paikoillaan.

  VastaaPoista
  Vastaukset
  1. Se on kyllä niin ärsyttävää! Mutta hei, hyvä vinkki eli pikapaikkaus onnistuu teipillä, kunhan vaan sitä on hädän hetkellä jossain lähettyvillä!

   Kivaa sunnuntaita Belladonna:)

   Poista
 2. Minä en ole vieläkään innostunut noista housuista, mutta matti-myöhäsenä ehkä sitten ensi vuonna :) Sinun päälläsi näyttävät hyviltä!
  Minäkin olin viikonloppuna ihailemassa taitavia esityksiä toisen helsinkiläisen cheer-seuran näytöksessä ja sydän on joka kerta pakahtua ylpeydestä tyttären esiintyessä!

  -Heidi

  VastaaPoista

© Business Woman. All rights reserved. Designed with Happy days.