Olin torstaina työkavereiden kanssa viettämässä iltaa ensin Repossaaressa ja sieltä sitten keskellä yötä suuntasimme kulkumme keskustaan ja Kalleen. Torstai-illan legendaariseen bilepaikkaan.
Ihan mieletön meininkihän siellä oli ja paikka oli suunnilleen ääriään myöten täynnä. Olin kotona vasta kolmen jälkeen yöllä ja perjantaina aamulla jo klo 8.30 töissä. No, perjantai menee vaikka päällään seisten, mutta entäpä se viikonloppu..
Olen ollut koko viikonlopun ihan tööt, puhki, poikki ja väsynyt. En ole saanut oikeastaan mitään aikaiseksi, koko hiton viikonloppu on mennyt ihan harakoille. Ja sekös harmittaa..
No, jospa seuraavalla kerralla olisi hiukan viisaampi..
Että semmoista selitystä tällä kertaa blogihiljaisuuden takana.
Tänään oli tarkoitus käyttää valokuvauksessa hyödyksi puolen päivän päivänvaloa, mutta en ihan ehtinyt. Kävin nimittäin lenkillä ja höyrysin kuin mikäkin peura tuolla lenkkipoluilla. Täällä Helsingissä (näin maalaistytön silmin katsottuna) on kyllä ihan parhaat lenkkipolut. Eikä ne lopu kesken niin, että tarvitsisi kipittää aina vaan yhtä pururataa. Me vaihdellaan niitä kohtuullisen usein ja se pitää ainakin meikäläisen mielenkiinnon yllä hölkkäilyä kohtaan. Menkää ihmeessä ihmiset pururadoille! Siellä tulee yllättävän vähän porukkaa vastaan, paljon vähemmän kuin tuolla kehien ulkopuolisilla alueilla.
No mutta, asukuvaa olisi taas tarjolla. Vähän heikossa valaistuksessa otettuja, mutta sellaista se on ja tulee olemaan tämän heikon valon aikaan. Kiva A-linjainen, runsashelmainen hamonen on taannoiselta New Yorkin reissulta Banana Republicilta hankittu ja siihen loistavasti mätsäävä musta paita on puolestaan Your FACE:n mallistosta. Tykkään paidan hieman löysästä olemuksesta, venekaula-aukosta ja 3/4 -mittaisista hihoista. Minusta paras peruspaita on juurikin tällainen, hieman Jackie Kennedy -henkinen. Myös materiaali on sellaista jämäkkää elastaanista puuvillaa, joka ei välttämättä ihan pienestä kulutuksesta säikähdä.
Muistattehan muuten, että saatte 20% alennuksen yhdestä normaalihintaisesta tuotteesta Your FACE:n myymälöissä, kun kerrotte kassalla lukevanne tätä blogia. Salakoodi Business Woman toimii marraskuun loppuun eli 30.11 saakka.
Zalandokin myy nykyään Banana Republicin vaatteita ja asusteita, joskin kyseinen mallisto ei ihan iske meikäläiseen. Sisäänostaja on tehnyt perin outoja valintoja, jos koko Bananan mallisto on ollut hänen käytössään. Zalandon Banana Republic -mallisto ei kyllä todellakaan vedä vertoja kivijalkamyymälöiden mallistoille esim. Lontoossa tai varsinkaan rapakon takana. Tämä hamonen tosin löytyy Zalandonkin valikoimista eli kas tässä näin, klik.
Nyt on kuulkaas pakko ottaa itseään niskasta kiinni ja tehdä jotain järkevää! En ole aikoihin tehnyt karjalanpaistia ja ajattelin laittaa sellaisen uuniin hautumaan. Siitä riittääkin tytöille syötävää pitkälle ensi viikkoon..
Toivottavasti teillä on ollut vähän onnistuneempi viikonloppu!? Ja mitäs tykkäätte asusta?
Skirt: Banana Republic (this one, clic)
Shirt: Your FACE
Clutch and heels: Roberto Festa
Necklace: Banana Republic
Seuraa blogiani:
Silmiini osuivat vain nuo ihanat korkkarit. Onko väri oikeastikin noin hieno vai valehteleeko kuva sopivasti? -Sinikka
VastaaPoistaHei vaan Sinikka! Kyllä kengät on aikalailla tismalleen kuvissa olevan väriset. Ne on ihan mielettömän kauniin punaiset ja mallikin niissä on todella kiva. Näitä kyseisiä korkkareita on edelleen Zion myymälässä täällä Helsingissä ja väriskaalakin on yllättävän hyvä:) En ole tosin ihan varma, myydäänkö tätä samaa punaista edelleen, koska ostin nämä jo pari vuotta sitten..
PoistaUpea yhdistelmä. Punainen väri tuo asuun särmää. Mä kuolisin varmaan jos valvoisin noin myöhään ja aamulla joutuisin töihin.. Se ikä, se ikä ;)
VastaaPoistaHih, se ei ollut Maiju kaukana mullakaan:)
PoistaOi ihana hame! Voisin itsekin käyttää tätä asua... korkkarit tosin heivaisin jorpakkoon koska inhoan niitä :-)
VastaaPoistaMoikka Emmi! Tämä asu käy vaikka minkämoiseen tilaisuuteen ja kenkiä tai muita asusteita vaihtamalla luukki vaihtuu jos jonkinmoiseksi:) Juu, ei korkkareita tarvi käyttää, jos ei tykkää:)
PoistaTodella kiva kokonaisuus :) voi hitsi kun näyttää raikkaalta tuo mustavalkoinen hame!
VastaaPoistaja punaiset korkkarit ovat ehdottamasti paras juttu!
Kiitti tuulanneli:) Mustavalkoinen voi olla tosiaan myös raikas, yllättävä kylläkin:) Ja ihanat juhlavat punaiset korkkarit pitäisi olla lakisääteinen pakko jokaiselle naiselle, hih!
PoistaKaunis hame ja koko asukokonaisuus näyttää upealta! Huh - en olisi ikinä päässyt perjantaina töihin tuollaisen torstain jälkeen. Mutta kuten Maiju totesti, taitaa olla ikä kysymys...
VastaaPoistaKiitti Belladonna:) Näin jälkeenpäin täytyy itsekin ihmetellä, että miten ihmeessä selvisin töihin.. Mutta velat maksettiin viikonloppuna ja hitto soikoon, korkojen kera:)
PoistaHei! Itseäni jäi hieman häiritsemään tasapaino kokonaisuuden suhteen. Tai siis oikeesti aika pieni asia, mutta kuitenkin: vasemmassa ranteessa saisi olla iso valkoinen puuhelmi -rannerengas (yhdistäisi hameen valkoisen). Kaulakorun sijaan valkoinen ohut pitkä huivi kerran kaulan ympäri ja loppuosa huivista isolle rusetille ja rusetti oikealle olkapäälle. Hiukset kiinni ja nutturalle. Täydellistä ! ! ! ! Terveisin, Tuija
VastaaPoistaMoikka Tuija! Kiitos ideasta, joka on todellakin harkittu ja voin oikeasti nähdä sen omilla verkkokalvoillani:) Minä vaan olen niin mahdottoman askeetikko, mitä asusteisiin tulee.. Huivi rusetille kaulan ympärille tosin kuulostaa aika mielenkiintoiselta!!
PoistaKaunis ja tyylikäs kuten aina! Olet hottis!
VastaaPoistaPääsisinköhän hottis-Juhan kanssa samaan sarjaan, hih:)
PoistaOn aina aito ja feikki, sinä olet aito ja todella kaunis!
PoistaOi miten kauniisti sanottu:) Kivaa iltaa Sinulle!
PoistaUpea asu kertakaikkiaan!
VastaaPoistaKiitos Marina:) Me like too! Terkut <3!
PoistaKiva hame :). Joo ei tällä iällä enää jaksa kuten 25 vuotta sitten. Me oltiin Olli Hermannin keikalla ja petiin päästiin kolmen aikaan ja lauantai meni ihan harakoille ja osin sunnuntaikin, mutta oli se kyllä sen arvoista kuitenkin :).
VastaaPoistaOi, tehän olette jo vanhat kamut Olli Hermannin kanssa:) Ymmärrän kyllä, että olit valmis maksamaan sen hinnan:)
PoistaKerrohan minkä merkin sukkahousuja käytät kun näyttävät aina niin "luonnollisilta"?
VastaaPoistaHih, sukkahousupostaus on yksi tämän blogin kaikkein suosituimmista postauksista eli käyppä kurkkaamassa tämä postaus:
Poistahttp://businessdress.blogspot.fi/2011/10/sukkahousuista-osa-2.html
Kyseenalaistatko ikinä elämääsi ja valintojasi? On nykyinen "täydellinen" ja "upea" elämäsi juuri se mistä pidät? Haaveiletko ikinä siitä, että muuttaisit koko elämäsi? Jättäisit kaiken ja lähtisit ihan toiseen suuntaan.
VastaaPoistaKyllä minä haaveilen määrätyistä muutoksista hyvinkin usein:)
PoistaUskomattoman kauniit sekä seksikkäät sääret että kengät! Taatusti miesten päät kääntyvät nuo nähdessään!
VastaaPoistaKiitos vaan kauniista sanoistasi:)
PoistaTäällä on ainakin yksi mies, jonka katse nauliintui tuohon kuvaan enkä sitä saa mielestäni. Todella kaunis ja upea nainen olet! En muista milloin viimeksi sääret ja korkokengät ovat tuolla tavalla säväyttäneet.
VastaaPoista