Sain jossain vaiheessa lahjakortin Marimekon liikkeeseen ja nyt oli korkea aika käyttää se. Etsiskelin kivoja mekkoja jo viime syksynä, mutta sellaista ihan täydellistä ei siitä mallistosta silloin löytynyt. Toisaalta, lahjakortin olisi mainiosti voinut käyttää vaikka uuden kodin astiahankintoihin.
Ihastuin tähän uuteen kevään kuosiin kuitenkin niin, että astiahankinnat saivat pääosin jäädä.
Marimekon tunikamekot on muuten yllättävän lyhyet, enkä oikein osaa käyttää mekkoa housujen kanssa. Mekot mekkoina.
Ulkona oli (kuten kaikki suomalaiset taitavat hyvin tietää) hyytävän kylmä pakkaskeli, mutta siitä huolimatta, mitäs tykkäätte?
Last year I´ve got a gift card for Marimekko and now it was a high time to spend it. I was looking for some nice dresses as early as last fall but I could´t find the perfect one from that collection. On the other hand, it would also be quite wise to spend my gift card for the table wear or container for our new home.
I fell in love with this spring collections dress pattern so I just left the container purchasing. First things first:)
These Marimekko tunic dresses are surprisingly quite short and I surtainly don´t want to use trousers with dresses. I´m used to use dresses as dresses.
Btw, it was freezing cold outside (as we all finns know very well right now) but still, what do you like my new dress?
Dress: Marimekko
Bag: Longchamp
Shoes: Unisa
Kaunis mekko - ja sinun sääresi kyllä kestävät tuon lyhyydenkin. Itselleni se on osoittautunut kynnykseksi Marimekon(kin) mekkojen suhteen.
VastaaPoistaMarimekko tahtoo olla vähän hankala näitten pituuksiensa kanssa. Osa on liian pitkiä ja sitten on tämä mitta joka on taatusti monelle vähän hankala. Toisaalta, tanskassa monet monet todella vaikuttavassa asemassa olevat naiset käyttää yllättävän lyhyitä hameita! Siis töissä! Ollaankohan me suomessa vähän turhan konservatiivisia näissä hameenmitta-asioissa..
PoistaItse olen tanskalaisten kanssa tekemisissä työkuvioiden myötä jonkun verran ja olen huomannut ihan saman asian. Lyhyitä hameita, voimakasprinttisiä housuja/nahkahousuja työasuina näkyy yllättävän paljon ja myös korkeassa työasemassa työskentelevillä naisilla. Ehkä meillä Suomessa on hiukan konservatiivinen henki työpukeutumisessa..
Poistaamy
Kävin ison yrityksen tilaisuudessa, jossa konsernijohtaja piti puhettaan. Yleisössä ollut firman nainen istui eturivissä ja hänellä oli jakku, shortsit ja lenkkarit. Ikää hänellä oli vähintään 50 vee! Olin ensin hiukan ihmeissäni hänen asuvalinnastaan, mutta lopulta ajattelin asiaa niin, että me suomalaiset taidamme ehkä kuitenkin olla siitä konservatiimisimmasta päästä.. Miksei näitä pukeutumisasioita voisi ottaa hieman rennommin, vaikka sitten konsernijohtajan edessä:)
PoistaSinulla on todella nätit jalat, mutta laittaisin kodin ulkopuolella tuon kanssa silti alle housut tai hameen. Näyttää yli teini-ikäisen päällä liian lyhyeltä, minun silmääni.
VastaaPoistaKiitos vaan vinkistä, mutta minä en yhdistäisi hametta housujen kanssa edes kotioloissa. Enkä usko sitäkään, että teinit olisvat Marimekon sitä kohderyhmää, jollectämä mallisto on suunniteltu. http://m.youtube.com/watch?v=QoSLoF6lCyI
PoistaKommenttini ei liity tähän mitenkään, mutta olisin kysellyt miten kävi Tiger of Sweden -tilauksellesi? Piditkö tilaamasi nilkkurit? En muista nähneeni niitä asukuvissa. :)
VastaaPoistaNe oli ihan täydelliset ja olen ollut niihin supertyytyväinen! Katsoppa tämä juttu
Poistahttp://businessdress.blogspot.fi/2013/12/uudet-kengat-eli-ruskeaa-ja-sinista.html
Kuosi on kaunis ja väritys kuiskii jo kevättä!
VastaaPoistaMutta kuitenkin kovin tuttua Marimekkoa:)
PoistaKiva 60-luvun henkinen mekko ! Minun sääreni eivät noin lyhyttä kestä, mutta sinulla menee ;) Olen myös vähän huono yhdistämään hametta ja housuja, mutta joskus olen kokeillut ihan skinnyjen farkkulegginsien kanssa
VastaaPoistaNiin se täytyykin tehdä eli just niinkuin itse sen kokee olevan parhaimmillaan:)
PoistaPirtsakka mekko, tykkaan! Kevaammalla yhdistaisin nude korkkareiden kanssa
VastaaPoistaOikein mainio vaihtoehto myös, jolloin kengät ei korostu mitenkään ja saa jopa jalat näyttämään hiukan pidemmiltä:) Omani ovat konjakinruskeat.
PoistaKaunis ja hauskat värit! Mä yhdistän aina tämäntyyppiset ja lyhyet tunikat leggareiden kanssa.. taisitten tosi paksujen sukkisten kanssa, mutta olenkin niin superarka paljastamaan jalkojani..edes polviin saakka :)
VastaaPoistaMutta jotkut mekot/tunikat on hankalan mittaisia. Kun tunikan pitäisi olla selkeästi lyhyt tai muuten siitä tulee kauhean raskas housujen kanssa!
Jos tuo tuntuu liian lyhkäiseltä, olisko siellä helmassa kääntövaraa? Joskus parikin senttiä suuntaan jos toiseen tekee ihmeitä Mitä materiaalia tuo mekko muuten on? Pitääkin keväistä Marimekolla!
Pitääkin tutkia helman vara, hyvä idea! Minulla odottelee jo tummansiniset paksut sukkikset näihin yhdistämistä:)
PoistaTotta, alakerrassa ei pitäisi olla liikaakaan tavaraa ja näin helposti käy, jos housut parittaa mekon kanssa..
Raikkaan näköinen mekko. Eikä liian lyhyt. Sääresi kestää kyllä. Kokeilepa tummansinisten n. 50 den sukkisten kanssa, uskon että on vielä paremman näköinen. Itse olen 50+ ja hankin syksyllä itselleni Marimekon Pisara tunika/mekon ja saman kuosin sukkikset, aika rohkea, mutta kehuja olen saanut:) Joten anna palaa vaan töissäkin, ei se uskottavuus kivoihin vaatteisiin kaadu:)
VastaaPoistaWow, oli pakko googlettaa tuo Pisara -yhdistelmä:) Ja kyllä vaan, tummansiniset sukkikset onkin jo hankittuna:)
PoistaOman hankaluutensa tuo vielä se, jos pituutta on yli 170 cm ja koko on 38. Silloin helma jää niin korkealle, etten ainakaan minä esimiehenä voi sellaista töihin pukea. Olen ratkaissut ongelman Marimekon legginsseillä, jotka on käytännössä kuin paksut sukkahousut mutta nilkkapituiset. Itselleni kuitenkin niistä tulee sellainen "housufiilis", että saan huijattua (ainakin itseäni) niin että asusta tulee toimistokelpoinen :)
VastaaPoistaKuulostaa ihan toimivalta ratkaisulta:) Ja pääasia, että itsellä on sellainen olo, että voi keskittyä työhön eikä siihen, miltä näyttää:) Marimekon pitäisi kaiken järjen mukaan olla ihan kelvollista työvaatekamaa..
PoistaIhana kuosi, mutta itse laittaisin vähän paksummat sukkikset alle näin talvisaikaan :) Tummansiniset vähän paksummat sukkikset toimisi varmasti..Olisi jotenkin "puetumman" näköinen asu helman ollessa aika lyhyt :)
VastaaPoistaJepulis, tummansiniset sukkikset on tosiaan varmasti aika toimiva vaihtoehto ja työkelpoisen tästä mekosta saisi ehkä myös yhdistämällä matalien kenkien kanssa. Eli mitä lyhkäsempi helma, sitä matalammat korot töissä:)
PoistaUpea kuosi! Minusta ei ollenkaan liian lyhyt säärillesi =)
VastaaPoistaHeh, kiitos Mape:) Sentti tai pari ei olisi ollenkaan pahitteeksi, mutta menettelee oikein hienosti joissain tilanteissa..
PoistaVoi kun kaunis mekko, sopii sinulle oikein hyvin. Minä ehkä housujen kanssa pitäisin, mutta sinulla on niin upeat sääret, että tuollaisenaan tottakai hyvin pidettävä :)
VastaaPoistaNäissä vähän lyhkäsemmissä on omat haasteensa tosiaan niin yksinään kuin housujenkin kanssa pidettäessa. Veikkaisin, että suurin osa käyttää juurikin housujen kanssa..
Poistaolen kohta 60v. siis ja aina käyttänyt tämän tyyppisiä " mekkoja ja tunikoita"vähän laatikkomaisia,yksikertaisissa malleissa vihtyy vartalo kuin vartalo...marimekko on ollut jo parikymmentä vuotta mun juttu,olkoonkin mitä mieltä ihmiset vain,kuitenkin aina ne kehuu mun vaatteitani! siis mielettömän kaunis ja sopii sinulle! terv.ansku.
VastaaPoistaMoikka Ansku ja kiitos kommentistasi:) Marimekko taitaa todellakin olla Sinulle se varma valinta:) Ja mallistohan uusiutuu jatkuvasti! Hurjasti ovat kyllä kehittyneet:)
PoistaOnkohan varpaat jäässä..
VastaaPoistaMuutama aste lisää, niin voisi alkaa harkita umpipäisiä korkkareita:) Näissähän on varpaat auki, hih:)
PoistaHeippa :) Itse en ole oikein koskaan ollut Marimekon vaatteiden ystävä, mutta tuo mekko on aivan ihana! Sopii kyllä loistavasti sinulle ja korostaa kauniita sääriäsi. Mielestäni jos naisella on noin upeat sääret, todella voi käyttää lyhyempiä mekkoja... tuohan on tyylikäs!
VastaaPoistaKiitos kaunis kommentistasi! Marimekko kyllä tosiaan uudistuu kovaa vauhtia ja oletettavasti tavoittelee muodin suunnannäyttäjän roolia maailmalla..
PoistaTodella kaunis asu!
VastaaPoistaKiitos Katja ja terkut:)
PoistaHauska mekko ja Sinulle kuin nakutettu! Mutta mua alkoi kyllä palella kunkatsoin lumista maisemaa. Huomenna saattaisi tulla vähän lunta, joten kohta on tunnelma ihan autenttinen :)
VastaaPoistaAi sielläkin päin maailmaa:) Me ollaan onneksi niin karaistua katajaista kansaa, että kyllähän me nämä pikkupakkaset siedetään..
PoistaTodella upea mekko (vaikken yleensä Marimekolle suoraan sytykään) ja toimii täydellisesti ruskeisiin asusteisiin yhdistettynä - kaunis kokonaisuus siis jälleen :)
VastaaPoistaJoo, ruskeat asusteet on varmaankin ne parhaat tähän mekkoon yhdistettäväksi. Sitä värikomboa taisi myyjäkin Marimekon liikkeessä muuten ehdottaa:)
PoistaGreat outfit)))Beautiful) Would you like to follow each other? Just let me know in my blog. xoxo
VastaaPoistahttp://www.elationofcreation.com/
Nice to meet you Alena! You have such a nice blog and what a beauty you are!!
PoistaMinusta sinulla on niin upeat sääret ette ohuet sukat sopii ihan mainiosti! Näkee ihan likaa paksuja sukkuksia kaupungissa joten tämä on virkistävä vaihetlu siihen. ja kun kerran jumala on suosinut sinulle täydelliset sääret niin mitä ettei :-)
VastaaPoistaHeh, kiitos:) Ei ne niin täydelliset ole..
PoistaMinkä merkkiset sukkikset sinulla on? Sääret on aivan huippuluokka :)
VastaaPoistaSukkahousujen merkki on House ja on ihan marketkamaa:)
PoistaHei! Tämä mekko on aivan ihana! Jos jostain syystä haluaisit myydä sen, niin olisin kiinnostunut ostamaan jos vain koko täsmää 😊 -Laura (laura.vartiainen@hotmail.com)
VastaaPoista