Muistatte varmaan, kun esittelin teille Tigeriltä tekemäni nettitilauksen. Tilasin siis farkut ja työmekon. Kuvassa mekko oli harmaana, mutta tilauksen tein tumman sinisenä. Johtuen siitä, että harmaata ei ollut oikeassa koossa ja myös siitä, että omistan jo yhden harmaan Tigerin työmekon.
Kokeilinpa mekkoa eilen lauantaina uusien Unisan korkkareiden kanssa. Asusteet on näissä kuvissa ihan minimissä, mutta kunhan otan mekon ihan virallisesti käyttöön, täytyy päälle pukea yhtä ja toista asustetta. Kuten vaikkapa neuletakki tai bleiseri sekä kiva huivi.
Olisi kiva tietää, miten te asustaisitte tätä mekkoa ja missä väreissä?
Kultaa vai hopeaa lisukkeena?
Voisin kokeilla teidän vinkkejä sitten ihan käytäntöön ja tuoda ne teidänkin nähtäväksenne:)

Oletpa erityisen kauniina kuvissa! Mekko on tosi kiva, sopii sun vartalolle oikein kauniisti.
VastaaPoistaSekä hopea että kulta käy (mun mielestä) tumman sinisen kanssa, joten en osaa päättää! menisin kulloisenkin fiiliksen mukaan :)
Mukavaa työviikkoa. Toivottavasti saatte asumisen järjestymään, niin ei tarvitse autossa kököttää noin paljon päivässä. :)
Yleensä otan kuvat vasta töitten jälkeen. Naama kiiltää ja tukkakin on "vähänsinnepäin". Kajalit on levinneet poskipäille ja luomiväri pakkautunut luomivakoon:) Siinä faktat meikäläisen "päivän asu -kuvista". Joten joo, nyt oli huomattavasti hehkeämpi olo, koska kuvat on otettu just sen jälkeen kun olin meikannut. Se on oikeasti todella harvoin nähtyä tässä blogissa.
PoistaYhtäkkiä en keksinyt mitään asustetta, enkä oikeastaan edes halunnut, kun kelit on vielä lyhythihaisellekin asulle sopivat. Mutta sinapinkeltainen neuletakki (kuten jäjempänä kommentissa ehdotetaan) sai kyllä oikeasti meikäläisen pisteet:)
Kauniita kuvia. :) Minun mielestäni hopea sopii paremmin, mutta sehän on makuasia. Mekko on itsessään aika kaunis, joten en hirveästi alkaisi asusteita lisäämään. Ehkä jokin beige/hopeanharmaa huivi, samaan sävyyn kengät ja laukku. :)
VastaaPoistaHei LeAnn! Hopea tosiaan sopii tämän sinisen (ei siis kaikkien tummansinisten) aisapariksi ehkä tosiaan paremmin kuin kulta. Ja tosiaan, oikean harmaa huivi tai neuletakki - Jess! (Olen vaan niin jumittunut neuletakkeihin, nimenomaan jakkujen korvikkeena, joten niitä mietin näköjään joka asuun;)
PoistaHyvännäköinen! Tuohon voisi yhdistää jopa nousussa olevaa punakultaa ja tiilen/ruosteen sävyjä, jos pidät niistä! Mitä mieltä olet sinapinkeltaisesta?
VastaaPoistaHei vaan Maria! Sinapinkeltainen kuulostaa niin hyvältä, että sain siitä sellaisen idean, jota tuskin maltan vastustaa!! Sehän on just tämän syksyn värikin ja se värinä jopa sopii minulle. Kiitos tuhannesti ideasta<3!
PoistaMielenkiinnolla odotan! Itse en voisi käyttää sinapinkeltaista, joten tyydyn ihailemaan väriä muiden yllä :).
PoistaTosi tyylikäs kokonaisuus! Noiden kenkien kanssa yhdistäisin äkkiseltään sanottuna kultaa.
VastaaPoistaHei Tiina! Kulta tosiaan sopii ruskeitten kenkien pariksi ihan just eikä melkein! Mekko ei ole ihan puhtaan tumman sininen, vaan siinä on runsas taitto harmaaseen.
PoistaKulta tosin sopii asusteen värinä melkeinpä minkä tahansa kanssa, samoin kuin hopea.
Voi kunpa mekoissa harrastettaisiin enemmän 3/4 -hihoja, ei niitten kanssa paljoa muuta tarvittaisi!
Ai niin, unohdinpa mainita, että hameen alla on puoli-spandex, tasottamassa you know what:) Mitä enemmän mekko myötäilee vartalon mallia, sitä enemmän sinne tarvitaan alle näitä "vartalonsilottajia".
Vau, tosi upea mekko! :)
VastaaPoistaKiitos Nanna<3! Tigerin mekot on yleensä meikäläiselle hyvinkin sopivia:)
PoistaUpea mekko! Yhdistäisin siihen harmaan pehmoisen neuletakin, hopeisen kellon ja helmet. Vaihtoehtoisesti beigeä tai konjakkia kultaisella kellolla jne. Kuvan kengät sopivat siihen mielestäni tilanteessa kuin tilanteessa.
VastaaPoistaPuin mekon jo mielessäni juuri noin niinkuin kuvailit! Ihan huippuvinkkejä, kiitos ihanainen Mrs. L <3!
PoistaHei sinä ihana, tule kurkkaamaan blogiini <3
VastaaPoistaNo minähän tietysti heti kävin kurkkaamassa, kuten niin usein muutenkin <3!
PoistaKiitos, palataanpa asiaan:)
Kaunis mekko, ihanan simppeli ja monikäyttöinen. Minä varmaan laittaisin tuohon vaan päälle jonkun jakun (tumman sininen palvelee melkein kaikkia värejä kuitenkin) töihin ja pari korua. Ei noin kaunis mekko tarvitse asustekasaa minusta sen suuremmin.
VastaaPoistaToivottavasti alkaa asunto löytymään, tuo matkustaminen kuulostaa kamalalta.
Ei ole tosiaankaan herkkua tuo runsas matkustaminen.. Kun tiedän, että se jossain vaiheessa loppuu, sitä jaksaa istua junassa ja muissa julkisissa:)
PoistaTumman sininen jakku on se, mitä oletettavasti käytän "kolmena päivänä viikossa". Se on se virallinen look. Kahtena päivänä voi sitten ottaa vähän rennommin:)
Kaunis mekko ja sopii sun hoikalle vartalolle tosi kauniisti.
VastaaPoistaMinä tykästyin jotenkin kuvissa näkyviin helmikoruihin! Jotenkin ne tekevät asusta kuin asusta jotenkin pehmeän naisellisen. Eli voisin ajatella kaulaan, ranteeseen ja korviin helmiä..ja ehkä jonkun ihanan pörröisen, kenties valkoisen angoravillatakin kaveriksi. Kengiksi vaikka matalat ballerinat? Lisäisivät naisellista pehmeää tyttölookia. Hiukset auki ja kapea helmipanta päähän, ehkä siis vähän Kennedymäinen tyyli.. (heh, taitaa tulla jo liikaa helmeä, ranteesta ehkä voisi sitten karsia =))
Pehmeää valkoista ja helmeä - aika ajattoman tyylikkäältä kuulostava! Nyt kun vielä löytäisi sen neuletakin!! Muut elementit oikestaan jo on olemassa. Tästäkin variaatiosta pyörii jo mielikuvat päässäni:)
PoistaMekko pääsee oikeuksiin ylläsi! Hiustyyli sopii kivasti tähän asuun! :) Voisitko tehdä jonkin postauksen liikuntaharrastuksestasi, kun sinulla on noin hoikka, kiinteä vartalo ja iholla kaunis hehku!?
VastaaPoistahttp://t1ppytoes.blogspot.fi/
Maria
Tervetuloa Maria bloggareiden joukkoon:) Kävin tietysti heti kurkkaamassa Sinun viehättävää blogiasi.
PoistaKiitos vaan mieltä ylentävästä kommentistasi:) Olen aina ollut hoikka ja vartalo on pysynyt aina hyvässä kuosissa. Tosin olen aina harrastanut liikuntaa, välillä innokkaammin ja välillä vähemmän innokkaasti. Kiitos vinkistä, tästä liikuntaharrastuksesta onkin ehdotettu postausta useamman kerran ja voisin sen jossakin sopivassa rakosessa toteuttaa. Liikuntaa, kauneudenhoitoa, ravintotottumuksia ei oikein voi erottaa toisistaan, joten aihe on laaja kokonaisuus. Pistetään aihe kuitenkin hautumaan:)
Antoisia bloggaushetkiä ja ollaan kuulolla!
Edellä ehdotettujen lisäksi esim. helmenvalkea, luonnonvalkoinen tai puhtaanvalkoinen jakku sekä helmet. Rennompi look tulisi esim. roosan neuletakin kanssa. Konjakinruskea jakku/neuletakki ja kultakorut olisivat myös upeat. Aivan ihana mekko!
VastaaPoista